WEC3R0256QG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CDA (Zhifengwei Technology)
In Stock: 394
Datasheet
25 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 25mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
WEC3R0256QG
DigiKey Part Number
4041-WEC3R0256QG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WEC3R0256QG
Description
25F 3.0V 16*25 EDLC
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Capacitance
25 F
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 1kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C