BCAP0050 P270 S01
DigiKey Part Number
589-BCAP0050P270S01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCAP0050 P270 S01
Description
CAP 50F -10% +20% 2.7V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 16mOhm
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
50 F
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
-10%, +20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm