WEC6R0255QG-I
DigiKey Part Number
4041-WEC6R0255QG-I-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WEC6R0255QG-I
Description
2.5F 6.0V 10.5*21*22.5 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 F (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial 165mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
VINATech Co LTD
Termination
PC Pins
Packaging
Bag
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
2.5 F
Size / Dimension
0.827" L x 0.413" W (21.00mm x 10.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.945" (24.00mm)
Voltage - Rated
6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
165mOhm @ 1kHz