WEC3R0506QG
DigiKey Part Number
4041-WEC3R0506QG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WEC3R0506QG
Description
50F 3.0V 18*40 EDLC
Detailed Description
50 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 13mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Capacitance
50 F
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm @ 1kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C