CXP-3R0256R-TW
DigiKey Part Number
4688-CXP-3R0256R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXP-3R0256R-TW
Description
3.0V 25F 16*25 EDLC
Detailed Description
25 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 25mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Packaging
Box
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
25 F
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 1kHz