VEC3R0107QG
DigiKey Part Number
4041-VEC3R0107QG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEC3R0107QG
Description
100F 3.0V 22*45 SNAPIN TYPE EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can - Snap-In 6mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
VINATech Co LTD
Termination
PC Pins
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Capacitance
100 F
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm @ 1kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C