Image for EM256508VL is not available
EM256508VL
DigiKey Part Number
283-EM256508VL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM256508VL
Description
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM
Detailed Description
8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
16 A
Voltage - UL
300 V
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Features
Retention Latches (Wire Side)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Torque - Screw
0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Plug Wire Entry
90°
Insulation Height
1.024" (26.01mm)