EM257508VO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 199
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 15
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Würth Elektronik
In Stock: 28
Würth Elektronik
In Stock: 193
On Shore Technology Inc.
Amphenol PCD Shenzhen
Amphenol PCD Shenzhen
In Stock: 432
Image for EM257508VO is not available
EM257508VO
DigiKey Part Number
283-EM257508VO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM257508VO
Description
TERM BLOCK HDR 8POS 5.08MM
Detailed Description
8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Current - UL
16 A
Series
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.177" (4.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)