EM257508HO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol PCD Shenzhen
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol PCD Shenzhen
In Stock: 0
Datasheet
Image for EM257508HO is not available
EM257508HO
DigiKey Part Number
283-EM257508HO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM257508HO
Description
TERM BLOCK HDR 8POS 5.08MM
Detailed Description
8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
Current - UL
16 A
Series
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.177" (4.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.327" (8.30mm)