EM257508VC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EM257508VC
EM257508VC
EM257508VC
DigiKey Part Number
283-EM257508VC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM257508VC
Description
TERM BLOCK HDR 8POS 5.08MM
Detailed Description
Current - UL
16 A
Series
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.177" (4.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)