Image for EM257508VC-BK is not available
EM257508VC-BK
DigiKey Part Number
283-EM257508VC-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM257508VC-BK
Description
TERM BLOCK HDR 8POS 5.08MM
Detailed Description
8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Current - UL
16 A
Series
Voltage - UL
300 V
Color
Black
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.177" (4.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)