Image for EM257508HC is not available
EM257508HC
DigiKey Part Number
283-EM257508HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM257508HC
Description
TERM BLOCK HDR 8POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - UL
16 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
8
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
8
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.177" (4.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.327" (8.30mm)