Image for EM256508HL1 is not available
EM256508HL1
DigiKey Part Number
283-EM256508HL1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM256508HL1
Description
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM
Detailed Description
8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
16 A
Voltage - UL
300 V
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Features
Positions Stamped, Retention Latches (Non-Wire Side)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Torque - Screw
0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Plug Wire Entry
180°
Insulation Height
0.570" (14.48mm)