MBRB60H100CTT4G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 48.170
Datasheet
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 298
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Similar
IXYS
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
In Stock: 262
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 185
In Stock: 619
In Stock: 47
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 30A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
MBRB60H100CTT4G
DigiKey Part Number
MBRB60H100CTT4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB60H100CTT4G
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 30A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MBRB60H100CTT4G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 30 A
Manufacturer
onsemi
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology
Schottky
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A