NRVBB60H100CTT4G
DigiKey Part Number
NRVBB60H100CTT4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NRVBB60H100CTT4GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NRVBB60H100CTT4GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVBB60H100CTT4G
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 30A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 30A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
onsemi
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Series
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 30 A