STPS41H100CG-TR
DigiKey Part Number
497-6585-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6585-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6585-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS41H100CG-TR
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 20A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
EDA/CAD Models
STPS41H100CG-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 20 A