RB088NS100TL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 538
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
IXYS
In Stock: 0
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diodes Incorporated
Taiwan Semiconductor Corporation
onsemi
In Stock: 800
STMicroelectronics
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 5A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
RB088NS100TL
DigiKey Part Number
RB088NS100TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB088NS100TLCT-ND - Cut Tape (CT)
RB088NS100TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB088NS100TL
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 100V 5A LPDS
Detailed Description
EDA/CAD Models
RB088NS100TL Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 5 A
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
LPDS
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A