RB228NS100TL
DigiKey Part Number
RB228NS100TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB228NS100TLCT-ND - Cut Tape (CT)
RB228NS100TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB228NS100TL
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 100V 15A LPDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 15A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB228NS100TL Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A
Supplier Device Package
LPDS
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 5 A