21003-060E
DigiKey Part Number
5378-21003-060ETR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-21003-060ECT-ND - Cut Tape (CT)
5378-21003-060EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
21003-060E
Description
NOVASTACK 35-HDH PLUG 60P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.014" (0.35mm)
Manufacturer
I-PEX
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
5.12µin (0.130µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.057" (1.45mm)