20952-024E-02
DigiKey Part Number
5378-20952-024E-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20952-024E-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20952-024E-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20952-024E-02
Description
CONN FFC TOP 24POS 0.5MM SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Locking Feature
Auto Lock
Manufacturer
I-PEX
Cable End Type
Notched
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
EMI Shielded, Solder Retention
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Voltage Rating
100V
Number of Positions
24
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Housing Color
Black
Height Above Board
0.079" (2.00mm)