20854-010E-02
DigiKey Part Number
5378-20854-010E-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20854-010E-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20854-010E-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20854-010E-02
Description
CABLINE-UY RECEPTACLE 10P
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.014" (0.35mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Contact Finish Thickness - Mating
1.97µin (0.050µm)
Insulation Height
0.020" (0.52mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Type
Outer Shroud Contact
Voltage Rating
60V