21004-060E
DigiKey Part Number
5378-21004-060ETR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-21004-060ECT-ND - Cut Tape (CT)
5378-21004-060EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
21004-060E
Description
NOVASTACK 35-HDH RECEPTACLE 60P
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.014" (0.35mm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.051" (1.30mm)