20535-010E-02 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20535-010E-02 |
Description | EVAFLEX 5-VS 10P |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
Category | Cable End Type Notched |
Flat Flex Type FFC, FPC | Features EMI Shielded, Solder Retention |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 200V |
Connector/Contact Type Contacts, Top | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Positions 10 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Current Rating (Amps) 0.3A |
Termination Solder | Contact Finish Thickness 1.25µin (0.03µm) |
FFC, FCB Thickness 0.33mm | Housing Color Black |
Height Above Board 0.075" (1.90mm) | Mating Cycles 30 |