20542-012E-01
DigiKey Part Number
5378-20542-012E-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20542-012E-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20542-012E-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20542-012E-01
Description
CONN FFC 12POS 0.5MM SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Tapered
Flat Flex Type
FPC
Features
Solder Retention
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
12
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A per Contact
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.10µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Beige
Height Above Board
0.039" (1.00mm)