VEC3R0507QG
DigiKey Part Number
4041-VEC3R0507QG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEC3R0507QG
Description
500F 3.0V 35*82 SNAPIN TYPE EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
VINATech Co LTD
Termination
PC Pins
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Capacitance
500 F
Lead Spacing
0.906" (23.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3mOhm @ 1kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C