HSTT25-48-QC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sumitomo Electric Interconnect Products, Inc.
In Stock: 747
Datasheet
Parametric Equivalent
Alpha Wire
In Stock: 673
Datasheet
Alpha Wire
In Stock: 956
3M
In Stock: 0
3M
In Stock: 0
In Stock: 375
TE Connectivity Raychem Cable Protection
TE Connectivity
In Stock: 244
TE Connectivity
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
HSTT25-48-QC
DigiKey Part Number
298-13483-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTT25-48-QC
Description
HEATSHRINK 1/4" X 4' CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Length
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)