HSTT25-48-Q4 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Alpha Wire
In Stock: 77
Datasheet
Parametric Equivalent
Alpha Wire
In Stock: 24
Datasheet
3M
In Stock: 0
3M
In Stock: 0
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Yellow 4.00' (1.22m)
HSTT25-48-Q4
DigiKey Part Number
298-13479-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTT25-48-Q4
Description
HEATSHRINK 1/4" X 4' YELLOW
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Features
Flame Retardant
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Length
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)