FFP30S60STU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 1.136
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
IXYS
Power Integrations
In Stock: 411
Power Integrations
In Stock: 644
STMicroelectronics
In Stock: 666
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode 600 V 30A Through Hole TO-220-2L
FFP30S60STU
DigiKey Part Number
FFP30S60STUFS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFP30S60STU
Description
DIODE STANDARD 600V 30A TO2202L
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
40 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220-2L
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.6 V @ 30 A