DHG5I600PA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 749
Datasheet
Similar
WeEn Semiconductors
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
In Stock: 0
onsemi
Infineon Technologies
Infineon Technologies
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 69
STMicroelectronics
In Stock: 39
Diode 600 V 5A Through Hole TO-220AC
DHG5I600PA
DigiKey Part Number
DHG5I600PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHG5I600PA
Description
DIODE STANDARD 600V 5A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.2 V @ 5 A