QH03TZ600
DigiKey Part Number
596-QH03TZ600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QH03TZ600
Description
DIODE STANDARD 600V 3A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 3A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
9.8 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
11pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
3 V @ 3 A