APT53N60BC6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 1.356
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 487
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 217
In Stock: 41.649
In Stock: 201
In Stock: 377
In Stock: 256
Infineon Technologies
In Stock: 3
IXYS
IXYS
N-Channel 600 V 53A (Tc) 417W (Tc) Through Hole TO-247 [B]
APT53N60BC6
DigiKey Part Number
APT53N60BC6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT53N60BC6
Description
MOSFET N-CH 600V 53A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1.72mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
154 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4020 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
417W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 25.8A, 10V