FCH072N60F
DigiKey Part Number
FCH072N60F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH072N60F
Description
MOSFET N-CH 600V 52A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 52A (Tc) 481W (Tc) Through Hole TO-247-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
215 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8660 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
481W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
72mOhm @ 26A, 10V