FCH35N60 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 139
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1.632
Rohm Semiconductor
In Stock: 862
STMicroelectronics
In Stock: 373
N-Channel 600 V 35A (Tc) 312.5W (Tc) Through Hole TO-247-3
FCH35N60
DigiKey Part Number
FCH35N60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH35N60
Description
MOSFET N-CH 600V 35A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
181 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6640 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
312.5W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
98mOhm @ 17.5A, 10V