FCH072N60
DigiKey Part Number
FCH072N60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH072N60
Description
MOSFET N-CH 600V 52A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 52A (Tc) 481W (Tc) Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
FCH072N60 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
125 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5890 pF @ 380 V
Power Dissipation (Max)
481W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
72mOhm @ 26A, 10V