L60030M3C
L60030M3C
L60030M3C
DigiKey Part Number
5666-L60030M3C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L60030M3C
Description
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 30 A 600V 3 Circuit Cartridge Chassis Mount
Category
For Use With/Related Products
5AG, 13/32" x 1-1/2" (Midget)
Mfr
Fuse Type
Cartridge
Series
Fuseholder Type
Block
Packaging
Box
Number of Circuits
3
Part Status
Active
Voltage
Mounting Type
Termination Style
Box Lug
Fuse Size
0.394" Dia x 1.496" L (10mm x 38mm)
Contact Material
Copper Alloy
Current Rating (Amps)
30 A