0FLQ010.T
0FLQ010.T
DigiKey Part Number
5666-0FLQ010.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0FLQ010.T
Description
FUSE CARTRIDGE 10A 500VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 500 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
500 VAC
Voltage Rating - DC
300 VDC
Applications
Transformer Protection
Approval Agency
CSA, UL
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
10A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)