0FLM025.T
DigiKey Part Number
F1790-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0FLM025.T
Description
FUSE CARTRIDGE 25A 250VAC/125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25A 250 VAC 125 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
125 VDC
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Current Rating (Amps)
25A
DC Cold Resistance
0.00275 Ohms
Voltage Rating - AC
250 VAC