0FLM02.5T
DigiKey Part Number
F1004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0FLM02.5T
Description
FUSE CRTRDGE 2.5A 250VAC/125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5A 250 VAC 125 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
125 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Motor Protection
Packaging
Bulk
Approval Agency
CSA, PSE, QPL, UL
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Current Rating (Amps)
2.5A
DC Cold Resistance
0.162 Ohms
Voltage Rating - AC
250 VAC