DSTB60100C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
In Stock: 538
IXYS
IXYS
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
In Stock: 688
In Stock: 71
onsemi
In Stock: 3
onsemi
In Stock: 814
Taiwan Semiconductor Corporation
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 30A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
TO-263
DSTB60100C
DigiKey Part Number
F7437TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSTB60100C
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 30A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 30 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A