CDBD20100-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A (DC) Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
CDBD20100-G
DigiKey Part Number
CDBD20100-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBD20100-G
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 20A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 10 A
Manufacturer
Comchip Technology
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A (DC)