MBRB10100CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
SMC Diode Solutions
In Stock: 844
onsemi
In Stock: 800
STMicroelectronics
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 5A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
MBRB10100CT
DigiKey Part Number
MBRB10100CTDDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB10100CT
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 5A TO-263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A
Supplier Device Package
TO-263
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 5 A