FFP15S60STU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
WeEn Semiconductors
In Stock: 6.243
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
IXYS
Power Integrations
STMicroelectronics
In Stock: 666
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode 600 V 15A Through Hole TO-220-2L
FFP15S60STU
DigiKey Part Number
FFP15S60STU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFP15S60STU
Description
DIODE STANDARD 600V 15A TO2202L
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.6 V @ 15 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 600 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220-2L
Current - Average Rectified (Io)
15A