IDP30E60XKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 1.136
Datasheet
onsemi
Panjit International Inc.
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 666
Diode 600 V 52.3A Through Hole PG-TO220-2-2
IDP30E60XKSA1
DigiKey Part Number
IDP30E60XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDP30E60XKSA1
Description
DIODE STD 600V 52.3A PGTO22022
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IDP30E60XKSA1 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
126 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-2-2
Current - Average Rectified (Io)
52.3A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2 V @ 30 A