MS3122E12-10S
DigiKey Part Number
IMS3122E12-10S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3122E12-10S
Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Number of Positions
10
Shell Size - Insert
12-10
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C