MDM-51PCBRP
MDM-51PCBRP
MDM-51PCBRP
DigiKey Part Number
1003-1304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-51PCBRP
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDM-51PCBRP Models
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
5
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C