DCCM51PCBRPN
DCCM51PCBRPN
Cinch Dura-Con Micro-D Connectors | Digi-Key Daily
DCCM51PCBRPN
DigiKey Part Number
116-1272-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM51PCBRPN
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DCCM51PCBRPN Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Shielded
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
5
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C