DCCM51SCBRP
DigiKey Part Number
116-1287-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM51SCBRP
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DCCM51SCBRP Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.150" (3.81mm)
Number of Rows
5
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C