FSP060-DHAN3
DigiKey Part Number
2967-FSP060-DHAN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP060-DHAN3
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
89%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.33" L x 2.44" W x 1.24" H (110.0mm x 62.0mm x 31.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
60 W