FSP060M-DHA3
DigiKey Part Number
2967-FSP060M-DHA3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP060M-DHA3
Description
AC DC, 12V, 60W MEDICAL ADAPTER,
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW
Applications
ITE (Commercial), Medical
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.08" L x 2.31" W x 1.24" H (129.1mm x 58.6mm x 31.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
60601-1; 62368-1
Power (Watts)
60 W