ICM60-120
DigiKey Part Number
2103-ICM60-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICM60-120
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 60W
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately) Input
Product Attributes
Filter Similar Products
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Type
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
4.62" L x 2.14" W x 1.40" H (117.3mm x 54.4mm x 35.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
5A
Weight
0.441 lb (200.03 g)
Power (Watts)
60 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)